E-ticaretin firmalar için faydaları nelerdir ?

E-ticaret günümüzde sadece büyük ölçekli firmalar için değil, küçük ve orta ölçekli firmalar için de ihtiyaç haline gelmiştir. Firmanızın e-ticaret yönetimi yapması, sizi dijital dünyada 7/24 açık bir dükkan yapar.

Müşterilerinizin her an, her yerden istedikleri zaman ürün ve hizmetlerinize ulaşmalarını sağlar. Ayrıca, hem sizin için hem de tüketici için büyük oranda zaman tasarrufu anlamına gelir. Ayrıca e-ticaret sitesi ile istediğiniz kadar ürün sergileyebilirsiniz. Bu da daha fazla satış potansiyeli doğurur.

Gerçek bir dükkanın kira, fatura gibi pek çok yüksek gideri bulunmakla birlikte; müşterilerle bire bir fiziksel ilgi gerektirir ve kısıtlı ürün sergileme imkanı verir.

E-ticaret sayesinde hızlı büyümeden siz de payınızı alabilirsiniz

E-ticaret ise bütün bu dezavantajları avantaja çevirerek, satış potansiyelinizi en az maliyetle güçlendirme fırsatı sağlar. Tüm dünyada e-ticaretin satış hacmi 2020’den beri yüzde 85 oranında büyümüştür. Toplam 250 milyar TL’lik bir hacme ulaşan bu büyüme, 2021 itibariyle 100 binin üzerinde KOBİ’nin e-ticarete geçmesini sağlamıştır.

E-ticaretin başlıca faydaları şunlardır;

  • Alibaba.com , turkıshexporters.com gibi platformlarda toptan satış yaparak ihracat fırsatları yaratabilir, yeni pazarlara giriş yapabilirsiniz.
  • Ek olarak, bu sitelerde satın alınan gold üyeliklerde %75’lik devlet teşviklerinden faydalanabilirsiniz.
  • Bunun yanı sıra, Amazon, ebay gibi platformlar ile son kullanıcıya yurt dışında satış yapabilirsiniz.
  • Ayrıca amazon.com’un kendi depolarına ürünlerinizi göndererek, tüm kutulama, kargo ve iade prosedürlerinin önüne geçebilirsiniz.
  • Trendyol, N11, hepsiburada gibi yerli e-ticaret firmalarıyla sadece satış üzerinden ödenecek komisyon ile anlaşarak, hazır müşteri kitlesine ulaşabilirsiniz.

Web sitesi ve sosyal medya reklamları ile e-ticaret dünyanızı inşa edin

Adım adım e-ticaret dünyasına girmek için önce kapsamlı bir web sitesi oluşturmalısınız. Ardından ürün ve hizmetlerinizi hedef kitleyle düzenli olarak buluşturmalısınız. Bunu da, iyi bir sosyal medya hesap yönetimi ile gerçekleştirebilirsiniz. Bu iki mecrada ürün ve hizmetlerinize yer vererek, siz de firmanız için dijital dönüşüm başlatabilirsiniz.

Kendi web sitenize ve sosyal medya hesabınıza sahip olmak pek size pek çok avantaj sunacaktır. Bu platformlar üzerinden satış komisyon ödemeden satış yapabilirsiniz ve daha fazla kar elde edebilirsiniz. Bu çalışmalarla birlikte marka bilinirliğini artırmak ve tüketicinin güvenin sağlamak için düzenli olarak internet reklamları çalışması yapmalıdır. Sosyal medya ve web sitenizin içeriklerinin güncellenmesi de hem tüketiciyi bilgilendirmek, hem de marka algınızı güçlü tutmak için çok önemlidir. Bütün bunlar düzenli bir şekilde yapıldığı takdirde, kendi e-ticaret dünyanızı inşa edebilirsiniz.

Bütün bu süreçleri sizin için planlayarak size destek verebilirim ve aklınızdaki tüm soru işaretlerini cevaplandırabilirim. İletişim.