Youtube Video Reklam Danışmanı

Global düzeyde sahip olduğu en yüksek kullanıcı sayısıyla ‘dünyanın ikinci büyük arama motoru’ unvanına sahip olan Youtube, bu popülerliğini ülkemizde de devam ettiriyor. Bu video platformunun izlenme oranları göz önünde bulundurulduğunda, bireylerin ve firmaların reklam faaliyetlerinde vazgeçilmez bir yere sahip olduğunu söylemek mümkün.

Youtube reklamları nedir?

Youtube-Reklamları

İnternet kullanıcıları için ‘video’ kavramının karşılığı Youtube markasıdır desek yanılmış olmayız. Dünya genelinde 1 milyardan fazla aktif kullanıcıya sahip olması ve günde yüz milyon dakikadan fazla video izlenmesi, Youtube mecrasının popülerliğinin tesadüf olmadığını bizlere gösteriyor. Rakamlar böyle olunca, firmaların reklam bütçelerinin büyük bir oranı Youtube reklamları için ayrılıyor.

Youtube reklam verme işlemi için iş ortaklarına en iyi çözümleri sunuyor. Her müşteri ve sektör için doğru platform olabilme misyonuyla her geçen gün ihtiyaçları analiz ederek kendini yeniliyor. Youtube, dijital reklama ilk başladığında tek bir reklam modellemesi bulunuyordu. Günümüzde ise bu sayı hayli arttı.

  • Geçilebilen Video Reklamlar: Videoya başlarken ya da videonun ortasında aktif olan bu reklam, 5 saniye sonra sağ alt köşede beliren ‘Reklamı Geç’ butonu ile sonlandırabilir. Günümüzde en aktif kullanılan reklam modellemesidir.
  • Geçilemeyen Video Reklamlar: Bu reklam türü, tıpkı geçilebilen video reklamlarda olduğu gibi videonun başında, ortasında ya da sonunda çıkmaktadır. Gösterim süresi ise en fazla 30 saniye olarak sınırlandırılmıştır.
  • Bumper Reklamlar: Bumper reklam modelinin en belirgin özelliği 6 saniye gibi kısa bir süreye sahip olması ve geçilememesidir. Dijital reklam dünyasında ‘hap reklam’ olarak da ifade edilir.
  • Arama Sonuçları Reklamları: Kullanıcıların Youtube içerisinde yaptığı aramalarda en üst sıraya çıkaran reklam modelidir.
  • Trueview in Display: Video akışını engellemeyen ve gösterim sırasında pop-up açılan banner reklamlardır.

Diğer yandan kullanıcılar tarafından en sık merak edilen konulardan birisi de Youtube reklam ücretleri 2022 sorunsalıdır. Diğer platformlara oranla reklam maliyetleri biraz daha yukarı seviyede olsa da verimlilik ile orantılandığında Youtube için iyi bir dijital reklam alanı diyebiliriz.

Youtube Reklam Türleri

Youtube reklam türleri, kullanıcıların reklam bileşenlerine hangi aşamada, ne kadar süreyle ve hangi fonksiyonla ulaşacağının belirlendiği modellemelerdir. Markalar bu modellemeler sayesinde ürün ya da hizmetlerini kitlelere en doğru şekilde ulaştırabilir. Şu an kullanımda olan Youtube reklam türleri şunlardır:

Youtube-Reklamları

Geçilebilen Video Reklamlar: Videoya başlarken ya da videonun ortasında aktif olan bu reklam, 5 saniye sonra sağ alt köşede beliren ‘Reklamı Geç’ butonu ile sonlandırabilir. Günümüzde en aktif kullanılan reklam modellemesidir.

asas

Bumper Reklamlar: Bumper reklam modelinin en belirgin özelliği 6 saniye gibi kısa bir süreye sahip olması ve geçilememesidir. Dijital reklam dünyasında ‘hap reklam’ olarak da ifade edilir.

Youtube-Reklamları

Geçilemeyen Video Reklamlar: Bu reklam türü, tıpkı geçilebilen video reklamlarda olduğu gibi videonun başında, ortasında ya da sonunda çıkmaktadır. Gösterim süresi ise en fazla 30 saniye olarak sınırlandırılmıştır.

asas

Youtube Reklam Türleri Youtube reklam türleri, kullanıcıların reklam bileşenlerine hangi aşamada, ne kadar süreyle ve hangi fonksiyonla ulaşacağının belirlendiği modellemelerdir. Markalar bu modellemeler sayesinde ürün ya da hizmetlerini kitlelere en doğru şekilde ulaştırabilir. Şu an kullanımda olan Youtube reklam türleri şunlardır:

Trueview in Display: Video akışını engellemeyen ve gösterim sırasında pop-up açılan banner reklamlardır.

 

 

Ücretsiz Analiz için Benimle İletişime Geçin

1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
FormCraft - WordPress form builder